Řada lidí, kteří přemýšlejí o hypotéce, zajímá zejména výše úrokové sazby. Což je rozhodně fakt, který je dobré bráti v potaz. Přesto se najdou i další podmínky, které by nás při výběru té správné hypotéky pro nás měly zajímat.

peníze na uzdě

Kdy a proč si vzít hypotéku?

Vlastní bydlení je v dnešní době luxus, který rozhodně není zadarmo a jen málokdo má takové štěstí, aby si tento luxus mohl dopřát z vlastně našetřených peněz. Hypoteční úvěr tak mnohdy představuje jediné spolehlivé řešení financování vlastního bydlení. Na trhu je celá řada hypoték, které nabízí komplexní řešení na financování bydlení různorodého charakteru, je jen zapotřebí dobře vybírat. Najít tu nejvýhodnější a nejlevnější hypotéku Fahd může být pro mnohé však tak trochu oříšek.

rodinný dům

Za jakým účelem by měla být hypotéka sjednána?

Je potřeba dodat, že je vždy na uvážení žadatele, k jakému účelu chce finanční prostředky z hypotečního úvěru využít. Jedinou podmínkou je zástava nemovitosti, kterou musí žadatel disponovat. Pokud se jedná o účelový úvěr, banky nabízí výhodnější úrokovou sazbu. Hypoteční úvěry však nemusí sloužit pouze k zafinancování vlastního bydlení. Poměrně nový produkt tzv. americká hypotéka nabízí poměrně širokou škálu možností, za kterých je možné finance z úvěru čerpat. Úvěr je neúčelový, může tak sloužit jako finanční prostředek k cestování, financování studia nebo splacení nevýhodných spotřebitelských úvěrů.

Jaká je maximální možná částka, kterou nám banka půjčí?

Banka může žadateli poskytnout ze zákona hypoteční úvěr maximálně do 70% hodnoty zastavované nemovitosti. V současné době už však na úvěrovém trhu můžete narazit na nabídky bank, které nabízí až 100% hodnoty nemovitosti. V tomto případě se však jedná speciálně o hypoteční úvěry určené na bydlení s podmínkou, že investor 30% ceny pokryje z vlastních prostředků.