Měli jste rádi v zeměpise na základní škole tzv. slepé mapy? Obrázky, na kterých byly jen obrysy okresů, tečky jako města a čáry jako řeky, ale vše bez jediného popisu. Pokud to mělo nějakou výhodu, tak jedině pro děti z daného okresu, které věděly, jak se která města klem nich jmenují.

Těžko říct, co všechno nám zůstane v hlavě z dob základní školy, ale každopádně je škoda, že děti málo cestují po České republice a mnoho krásných měst znají jen z těch hodin zeměpisu.

Najít na slepé mapě České republiky Prahu asi nebude pro nikoho problém, ale co třeba všechna krajská města? Uměli byste je vyjmenovat a správně na mapě umístit? Tady už by problém možná nastal. Málokdo třeba ví, že Praha je severněji než Ostrava, což je divné, když je Ostrava na Severní Moravě a bývá tam v zimě mnohem větší zima než v Praze, že?

Česká republika

Nebo víte, kde leží Písek, Zlín či Trutnov?

Mnoho měst se zviditelňuje pro mnoho lidí pořádáním velkých akcí, převážně hudebních festivalů, a tak se celá republika sjíždí do Vizovic, Plzně, ale i na festival Hrady, což vás donutí procestovat kus republiky. Nebo víte, že jaké akce se pořádají ve Vraný u Slaného https://www.vaskouzelnik.cz/galerie/detske-akce/vrany-u-slaneho-mikulasska-s-kouzelnikem?

A co teprve slepé mapy s řekami? Pamatujete si, která řeka je nejdelší a do kterého moře teče?

Evropa

Základní škola nás má naučit základní vědomosti. Je jen na nás, jak budeme dál své znalosti rozšiřovat. Co se týká zeměpisu, měli bychom věnovat čas a poznat na vlastní oči vše, co se na nám ve škole snažili dostat do hlavy teoreticky. Zajet do Kutné Hory na Chrám svaté Barbory, nebo do Českého Krumlova, kde potkáte spoustu Japonců, kteří mnohdy znají naši republiku a naše památky lépe než my. Vezměte děti na výlet po České republice, budou se moct v hodinách zeměpisu pochlubit, co vše už viděli na vlastní oči.