Interiérové úložné prostory mohou kromě vlastní funkce sloužit také jako velmi dekorativní prvky, které domovu dodávají jeho specifický ráz a atmosféru. Mezi úložnými prostory pro běžné spotřební zboží si knihovny zachovávají výhradní místo, jelikož se jedná o prvky napůl funkční a napůl prezentační. Dávno neplatí, že knihovny slouží pouze pro ukládání knih, do jejich poliček jsou ukládány různé upomínkové nebo vzácnější předměty s vlastním významem pro majitele.
Velikost a ostatní parametry knihovny obvykle odpovídají tomu, jaký vztah její vlastník ke knihám chová. Pokud upřednostňuje knihy ve čtečce, nebo nečte prakticky vůbec, nemá pro něj pořizování velké knihovny prakticky žádný smysl. Ta je určená především pro milovníky papírových knih, kteří se jimi rádi obklopují. V takovém případě je dobré uvědomit si několik základních věcí:knihy jako dekorace

Jaký objem by měla mít

Vše se odvíjí od počtu knížek, které chceme skladovat. Pro menší objemy jsou vhodné samostatné police, kvůli prachu je vak ideální používat závěsné skříňky, jež se navrtají do zdi a které mají krytí zvrchu knih. Je pak také možné jich tam více dostat. Pro větší objemu jsou pak optimální skříňové typy jištěné navrtáním, které lze sestavovat po délce vybrané zdi.

Kam ji umístit

Pokud počítáte s velkou knihovnou, je dobré ji umisťovat k delší zdi, na níž přímo nedopadá sluneční záření. Knihy a další uskladněné předměty mohou jho vlivem blednout, což se odráží do celkového vzhledu knihovny. Nejčastěji se větší knihovny staví k bočním stěnám obývacího pokoje delší chodby nebo pracovny. Pokud chcete knihovnu umístit do ložnice, měla by být určitě menší a ideálně vybavena ochranným zařízením (např. vitrínovým sklem), aby se v ní nedržel prach.velká policová knihovna

Jaké parametry by měla mít

Vlastnosti nábytky charakterizují především barva a materiál. Ty by měly být vybírány s ohledem na nosnost (primárně) a dále na celkové řešení pokoje. Velmi moderní jsou v dnešní době knihovny bledých barev, v nichž krásně vynikají barvy hřbetů knih. Co se materiálů týká, obvyklou volbou je dřevo masivní, překližované nebo aglomerované, optimálně s omyvatelnou povrchovou úpravou.

Originální knihovny

Kromě klasických skříňových a policových knihoven můžete při implementaci knih do interiéru trochu zaexperimentovat. V případě, že toužíte po originální a kreativní knihovně, můžete si vymyslet vlastní stylové řešení sestavené z různých knihovních, skříňkových a policových dílců. Lze je sestavovat do různých obrazců (hvězdice, stromy, květy, kára apod.) jež společně s výplněmi tvoří speciální a velmi poutavou dekoraci.