Zdražování versus zlevňování
V posledních týdnech spotřebitelské ceny vzrostly na 1,9 procenta, tedy o 0,2 procenta došlo k jejich zvýšení. Jedná se hlavně o jídlo, tabákové výrobky a alkohol, což se dotkne hlavně běžných občanů.  Při koupi nemovitosti si také sáhnete hlouběji do kapsy. Ke snížení cen došlo v oblasti telekomunikací, levněji pořídíme také boty či oblečení. Důsledkem toho všeho je silnější česká koruna vůči měně Evropské unie (25,50 Kč za jedno euro).
směnný kurz dolaru.jpg
Dražší potraviny trápí větší část obyvatel, bohužel toto zvýšení cen souvisí i se zdražením nájmů, vody a elektrické energie.
Negativní reakce má v České republice hlavně zvyšování cen benzínu a nafty, ceny u obojí se zvýšily zhruba o čtyřicet haléřů za jeden litr, nejdražší pohonné hmoty nakoupíte v hlavním městě a ve Středočeském kraji, nejlevněji natankujete v Ústeckém kraji nebo na Královéhradecku.
Nezaměstnanost
Dobrou zprávou je, že v současné době je počet nezaměstnaných na nejnižším počtu od roku 1997, na jakém kdy byl, aktuálně je to 3,2 %, ve srovnání s rokem 2017 je to o 1,2 % méně.
Jedním z důvodů tak malého počtu nezaměstnaných občanů je i počínající letní sezóna, jedná se hlavně o využití pracovních sil v odvětvích jako stavebnictví, cestovní ruch, zemědělské či lesnické práce. Předpoklad analytiků je, že nezaměstnanost by se v letošním roce mohla dostat pod 2 %.
Nízká inflace a malá nezaměstnanost spolu se zvyšováním platů nahrávají zvyšování spotřebitelské poptávky. Naopak negativní dopad má malé procento nezaměstnaných na průmyslovou výrobu.
kariérní růst.jpg
Bankám se daří
Nejlépe na tom jsou banky, které si ve svém zisku v průměru polepšily zhruba o 15 %. Za tímto nárůstem stojí nejen půjčky, i když od začátku letošního roku jsou podmínky pro získání úvěru daleko přísnější, ale i zisky z poplatků od klientů a úroky.