Viděli jste už někdy kvést akácii? Patří do čeledi mimózovitých a je velmi oblíbená v jižních státech díky své odolnosti proti vysokým teplotám a suchu. Má velmi dekorativní vzhled. Vyznačuje se nádhernou kůrou, zpeřenými listy a hrozny bílých, světle růžových nebo svítivě žlutých květů ve tvaru kuliček o velikosti 3-5 centimetrů. Možná jste ji slyšeli pod jiným názvem – mimóza, kapinice nebo hedvábný strom. Listy akácie se vždy na noc zavřou, aby se ráno opět otevřely. Pokud vám tato rostlina učarovala, pokuste se ji vypěstovat doma, jako přenosnou nádobovou rostlinu. Nejvhodnější pro pěstování v našich podmínkách je Akácie perská /Albisia Julibrissin/. . Má narůžovělé květy a do půl měsíce tvarované listy, které částečně připomínají kapradinu. Je odolná, částečně mrazuvzdorná a má velmi příjemnou vůni.
strom akácie

V našich zahradách je akácie unikátní, protože žádný jiný strom stavbou koruny ani květy akácii nenapodobí.

Rostlině připravte neutrální až mírně zásaditou půdu a slunečné místo. Dopřejte ji středně živnou velmi propustnou půdu. Nesmí nikdy stát ve vodě. Pokud vám dobře zakoření, snese i občasné vyschnutí půdy.
kvetoucí akácie

Správné zavlažování, ale přispěje k bohatému a zdravějšímu olistění. Pokud se budete snažit akácii přezimovat venku, je nutné ji na zimu pořádně zamulčujte silnou vrstvou kůry. Na léto vrstvu kůry zase zmenšete, aby slunce co nejvíce prohřívalo kořeny. Raší nejpozději ze všech listnáčů rostoucích v našich podmínkách. Proto se nelekejte, když vám hned z jara neobrazí. První listy se mohou objevit až koncem května. Při poškození konců větví mrazem obrazí ze staršího dřeva. Umístěte ji na plné slunce a do závětří.

Mrazuvzdornost u starších rostlin je do -20°C. Lépe, ale uděláte, když akácii před příchodem mrazíků umístíte do bezmrazé místnosti.