Za dob našich maminek, i babiček to bylo jednoduché. Pokud dvacetiletá holka nebyla vdaná, a netlačila před sebou kočár, něco nebylo v pořádku a rodiče měli obavy, že řjim holka zůstane na ocet.
 
Dnes to je kapánek jinak, takže spousta žen se před mateřstvím rozhoduje, zda nedá přednost raději kariéře před rodinou.

mimino

Jak je to ale správně?
 
Pokud mladá žena otěhotní po škole, neplánovaně, tak se holt nedá nic dělat a okolí se na to dívá rozhodně lépe, mnohdy i s nadšením, než kdyby ještě neměla ani maturitu. Tyto mladé maminky bývají dost často velmi energické, plné nápadů a mnohdy i nevybouřené. Navíc mají vesměs i ještě vitální rodiče, kteří nenechají svoje dítě ve štychu a vždy nabídnou pomocnou ruku a mohou si tak naplno užít i vnoučátka (pokud tedy rodina nesdílí byt 1+1, takže tam není k hnutí).
 
Takto mladé maminky si většinou rodičovství neplánují a přijde to tak nějak spontánně, ale i mezi nimi jsou pochopitelně výjimky, kdy miminko plánují – v tomto případě je ideální, když je partner o něco starší a dokáže rodinu zabezpečit po materiální stránce.
 
Pak jsou tu ženy, které již mají něco za sebou, dokázaly se již osamostatnit, mají stálý příjem, většinou žijí ve společné domácnosti s partnerem a nějak podvědomě, třeba i nevědomky se připravují na to, že se rozrostou o dalšího člena domácnosti. Když na to přijde řeč, tak se k tomu valná většina staví tak, že zatím se o miminko nepokouší, ale kdyby se zadařilo, tak by se nezlobili a roli rodiče by přijali a těšili se ze společných nových zážitků. Tyto matky, kterým víceméně nic nechybí, si mateřství dokážou užít a dítěti se naplno věnovat.

těhotenství
 
Za svůj život jsem se setkala i s velkým množstvím žen, které tvrdily, že je na dítě ještě času dost, že teď na to není vhodná doba, přesto, že finančně byly na tom více, než dobře, ale práce a kariéra byla na prvním místě. Jenže, co si budeme namlouvat, pokud je nám před čtyřicítkou, příroda se oblbnout nedá a biologické hodiny tikají, možná i odbývají poslední hodinku.
Netvrdím, že ženy, před čtyřicítkou musí mít všechny problém otěhotnět, ale dost často to tak bývá.

nožičky
 
Bohužel, někdy šance stát se matkou proklouzne mezi prsty a pak si žena, která svou práci stavěla před vše ostatní, uvědomí až zpětně, co vlastně ztratila, o co přišla a že nikdy nezakusí, jaké to je, být maminkou.
Asi bych to shrnula tak, že nejde zaškatulkovat, kdy je ten nejlepší čas na dítě, ale rozhodně bychom měly být zdravé, mít po boku partnera, který se dokáže o rodinu postarat nejen po finanční stránce, mít nějaké zázemí, ale hlavně si včas uvědomit, že „potom“ už může být třeba pozdě. A tomu pocitu, dát život člověku a stát se maminkou se nevyrovná nic na světě.