Logistika je odvětví lidské činnosti, které pracuje nepřetržitě 24 hodin denně, bez ohledu na den v týdnu, měsíc v roce a svátky či významné dny a výročí. Je to podobné, jako s nepřetržitým provozem např. v železárnách, kde se také nemohou zastavit provozy tavicích pecí. Logistické firmy neustále převáží z místa na místo naše zásilky, a nebýt těchto služeb, neměli bychom v obchodech žádné zboží a celá obchodní síť by se rozpadla, jako domeček z karet.

vysokozdvižný vozík

Důležitou součástí tohoto procesu jsou palety. Všichni dobře známe palety dřevěné, ale existují také palety plastové. Jaké poskytují vůči dřevěným paletám výhody?

Jsou pevnější a mají vyšší nosnost – dřevěné palety vykazují nosnost přibližně o polovinu nižší, než plastové. Například se uvádí, že na standardní dřevěnou euro paletu 1200 x 800 mm lze umístit náklad o maximální hmotnosti dvou tun, zatímco plastová v tomtéž rozměru unese pět tun.

přeprava zboží na paletách

Lépe se udržuj v čistotě – vyčistit dřevěné palety je mnohdy nemožné, dřevo je v častém kontaktu s povětrnostními vlivy natolik namáháno, že zešedne a ztrácí svou původní atraktivní barvu. A pokud se na dřevěnou paletu vylije olej, zeleninová šťáva a další organické nečistoty, do dřeva se vsáknou a obarví jej. Dřevo také může plesnivět a být poškozeno hnilobou, pokud není impregnováno a speciálně ošetřeno. Nic takového se s plastovými paletami provádět nemusí.

Plast má delší životnost – plastické hmoty pro výrobu plastových palet vykazují životnost delší, než materiál pro výrobu dřevěných přepravek. Některé zdroje uvádí, že plastové přepravky vydrží být v provozu v časovém úseku až sedmkrát delším, než přepravky ze dřeva.

Nevyrobíte z nich nábytek – to je snad jediná nevýhoda plastových palet. I když, teoreticky byste mohli palety spojit k sobě a využít je jako zvýšenou plochu pro pokládku zdravotních matrací a mít z nich zhotovené dvojlůžko, ovšem dřevo je dřevo a přece jen má dřevěný nábytek své osobité kouzlo.