Lidé mají různou povahu, chování, které je mnohdy ovlivněno povahou člověka a situací, ve které se právě nachází), ale možná právě v situacích, ve kterých se nacházíme my nebo naši blízcí poznáme, jací opravdu jsme. (Nebo to pozná naše okolí), což je někdy horší, záleží na tom, jaké chování se u nás zrovna projevilo, a to mít rozum se nevyplácí Americka-nebankovni-hypoteka. Stejné je to i s rozumem. Někteří z nás si vše pečlivě promýšlejí, než udělají jakékoliv rozhodnutí, ale jsou tací, kteří do toho „skočí přímo po hlavě“. To se bohužel týká i financí tzv. finanční gramotnost a s tím související finanční plánování. Třeba osobně si myslím, že plánování financí, není vůbec špatné, obzvlášť pokud se jedná o dlouhodobé investice.

starosti

Ale ne všichni používají schopnost finanční gramotnosti a finančního plánování. Někteří lidé prostě investují peníze tzv. „jen tak, aby se točily a vydělávaly“, aniž by si před tím opravdu vše ověřili a pak teprve se rozhodli, protože jsou nadšení a plný endorfinů z toho, že jim peníze vydělávají a neuvědomují si, že tomu nemusí být tak napořád.

Druhá skupina lidí si všechno pečlivě promýšlí a plánuje. Někdo má třeba i výčitky, když si jednou za čas udělá radost v obchodě a koupí si něco hezkého. A dlouhodobé investice? Z těch má největší strach a musí si to opravdu dlouho promýšlet, než se rozhodne, jestli do toho půjde.

Myslí i tzv. „na zadní vrátka“. Kdyby to náhodou nevyšlo, aby nepřišel o svoje peníze.

Jenže, co je správně?

Když nebudeme přemýšlet, tak se může stát něco, co asi nikdo z nás nechceme – můžeme přijít o všechny peníze nebo pokud se jedná o půjčku, tak nás nemine exekuce…

kalkulačka

Je toho opravdu hodně, co se může stát, ale zase na druhou stranu to, že nad tím budeme opravdu hodně dlouho přemýšlet, nám nikdo nezaplatí. I když kdyby tomu tak bylo, bylo by to fajn, ne?

Přemýšleli jste někdy nad tím, jaké by to bylo, kdyby například Vám někdo zaplatil počet hodin, které jste strávili přemýšlením nad tím, jestli se to vyplatí nebo ne? Podnikatelé říkají, že čas jsou peníze a že začít podnikat jeto to nejlepší, co je v životě napadlo (pokud zrovna nebankrotují) a také to, že se nám peníze mnohonásobně vrátí, ale ten čas, kdy přemýšlíme nad tím, jestli ano nebo ne. To nikdo nevrátí a mezitím nám může uniknout něco opravdu úžasného, něco, po čem jsme opravdu toužili možná i celý život.

Rozhodně nechci, abyste si po přečtení tohoto článku mysleli, že nemusíte používat rozum, to určitě ne, ale na druhou stranu, ten čas utíká opravdu hrozně rychle, takže promýšlejte, ale ne dlouho, protože to, že máte rozum se nevyplácí jako Vaše prémie, výplata každý měsíc.