Co se však vůbec skrývá pod pojmem turistika? Jaký je význam a správná definice? Jedná se o fyzickou aktivitu, tj. sport i hobby, které spočívá v cestování v kratším časovém intervalu v rámci poznávání okolí, krajiny, prostředí, památek, obyčejů i ostatní populace. Většinou se turisté vracejí i na svá oblíbená místa.

horská turistika

Když se řekne turistika, tak se asi převážně každému vybaví chůze, tj. pěší turistika. Odborně klasická turistika je právě pěší a individuální záležitostí. Později přibyla cykloturistika. Bylo tomu tak na začátku dvacátého století. A od poloviny dvacátého století vzniká turistický průmysl a rovněž cestovní ruch coby významné odvětví hospodářství. V České republice se turistika těší značné oblibě už od devatenáctého století. Dokonce od roku 1888 mají čeští nadšenci turistiky vlastní organizaci a to Klub českých turistů (KČT).

turistika s hůlkami

Druhy turistiky

Asi ne každý ví, že turistika má však mnoho variant. Můžeme ji členit na rekreační a poznávací. Stejně tak ji lze dělit na zahraniční a tuzemskou. Více specifická jsou pak odvětví dle zřetele a to rozdělení na pěší turistiku zahrnující i tramping, dálkové pochody a veškeré outdoorové činnosti, dále je to cykloturistika, mototuristika i vodní turistika, tj. jako například sjíždění řeky.

Pěší turistika aneb baťůžkáři vpřed!

Nejen nejznámější a zajisté i nejpopulárnější je pěší turistika. Však má jen samé kladné stránky. Děláte to nejlepší pro své zdraví. Je známo, že chůze náleží mezi nejpřirozenější pohyb pro člověka. Při chůzi nejsou do značné míry namáhány klouby, jako je tomu v případě jiných aktivit. Jste na čerstvém vzduchu. Díky turistice si tak dosytosti můžete dopřát poznání nových míst i poznání lidí a navození nového přátelství.

na lesní cestě

Není třeba vždy podnikat daleké výpravy. Stačí se porozhlédnout i po okolí a uvidíte mnoho krás díky absolvování a věnování se turistice. Zajímavé tipy aneb kam zavítat v rámci pěší turistiky.

Pěší turistika aneb nebojte se samoty

Jestliže vás třeba láká pěší turistika, ale jste sami či nemáte mezi svými přáteli žádného nadšence. Nezoufejte. Můžete vyrazit sami a užít si výlet prostřednictvím turistiky za poznáním. A ještě lepší je, pokud se přihlásíte na některou z turistických akcí, které jsou zcela přístupné široké veřejnosti. Užijete spoustu zábavy, poznáte nové lidi, něco nového se naučíte a zejména uděláte velmi prospěšnou věc pro své zdraví.