Zaujal vás štípaný kámen na dlažbu a rádi byste na svém pozemku vytvořili unikátní přírodní výtvor? Máte možnost to provést s různými druhy kamene, všechny se pro tyto účely hodí, avšak každý z nich má svá specifika. Možná na vás budou působit podobně, jako následující stručná úvaha.

pískovcové kvádry

Pískovec – překrásný, až luxusní materiál, evokující některé antické stavby či šlechtická sídla. Je nesmírně elegantní a patří k nejkrásnějším kamenným aplikacím v exteriéru. Nádherně vynikne u bílé, krémové, okrové či světle hnědé fasády a krátce střiženého, svěže zeleného trávníku. Teplá barva pískovce a jeho povrchová struktura láká vyzout se z bot a projít se po něm naboso.

okrasná zahrada

Kvarcit – šedý kvarcit Patagonia dobře zapadne do kontrastujícího prostředí fasád domů a zeleného trávníku. Světle šedý odstín kamene evokuje čistotu a eleganci zároveň a v kombinaci s bílou vápennou omítkou nebo s pastelovými tóny fasády vás možná dokáže příjemně překvapit. Vsadíte-li na kvarcit brazilský, půjde o pestrobarevnou mozaiku, která pěkně vyzdobí domovní terasy a zahradní chodníčky.

Porfyr – velmi zajímavá barevná kresba porfyru z něj vytvořila univerzální přírodní kámen vhodný pro dlažby i obklad ve venkovním prostředí i v interiéru, např. pro podlahy či schodiště. Dobře vypadá i v okrasných částech zahrad mezi dřevinami a skalničkami, kde zajímavě kontrastuje se zelenou barvou živých rostlin.

Rula – se velmi podobá porfyru a oba materiály také dovedou pozvednout na vyšší úroveň zahradní chodníčky, schůdky a terasy v obležení okrasných dřevin. Rula by mohla vytvořit krásné a přirozené prostředí v botanických zahradách a v dalších podobných tichých a odlehlých místech, kde preferujete klid a pohodou, a kam odcházíte relaxovat.

Břidlice – břidlice vytvoří zajímavý estetický prvek u zahradního altánu nebo u kaskádovitě členěné zahrady, zvláště tam, kde jde o velké otevřené plochy v horském členitém terénu. Břidlice by mohla být ideální materiál pro horské dřevěnice, chalupy a sruby.