Sháníte nějaký ten přivýdělek? Skvělou volbou se pro vás může stát nalezení brigády. Ty již dávno nejsou vhodné jen pro studenty. Brigády jsou díky své rozmanitosti a flexibilitě vhodné naprosto pro každého. Brigády jsou samozřejmě různé, může se jednat například o manuální či kancelářské činnosti. Výpomoc v obchodech, restauracích, call centrech apod. Umožňují poměrně snadný výdělek a flexibilní plánování směn.

Směny jsou různě dlouhé, a to v závislosti na požadavcích zaměstnavatele. Brigády je možné hledat na nejrůznějších internetových stránkách či sociálních sítích. Při výběru by vás měly samozřejmě zajímat podmínky konkrétní brigády a typ uzavírané smlouvy, tu je vždy nutné uzavřít písemně.

Pracovní smlouva

Možnosti brigád jsou neomezené

V dnešní době si může přivydělat v podstatě každý, a to až už se jedná o studenty, rodiče na mateřské či rodičovské dovolené nebo důchodce. Brigádnických smluv je možné mít samozřejmě uzavřeno více.

Přivydělat si můžete i během evidence na úřadu práce. Je však třeba myslet na to, že je uznáván pouze přivýdělek s uzavřenou smlouvou DPČ (Dohoda o pracovní činnosti). Při uzavření tohoto typu smlouvy vám bude pozastavena výplaty podpory v nezaměstnanosti, ale zůstanete v evidenci úřadu práce. Výdělek je samozřejmě omezen i výší, kterou vám na úřadu práce sdělí.

Brigáda v restauraci

Odvody pojištění a zálohy na daň z příjmu v případě brigády

U DPČ zaměstnavatel při výdělku nad 3.500,- Kč odvádí kromě daně i zdravotní a sociální pojištění. Je možné odpracovat maximálně 20 hodin týdně. V případě DPP jsou povinné odvody při výdělku nad 10.000,- Kč. U DPP je možné odpracovat maximálně 300 hodin za kalendářní rok.

Brigádníci samozřejmě odvádí i daně. Výši daně je možné snížit uplatněním slevy na poplatníka. Tato sleva však nesmí být uplatňována v jednom měsíci u více zaměstnavatelů. Studenti mohou navíc ještě uplatňovat slevu na studenta.