Pokud se chceme pohybovat po komunikacích nebo zkrátka jsme jejich součástí, je nezbytně nutné, abychom byli za každých podmínek k vidění. To je jen první část. Poté ale i my musíme dobře vidět. Nejedná se zrovna o brýle, které jsou samozřejmostí při špatném vidění, jde spíš o to, že některá světla aut jsou špatně seřízená, což má dopad na to, že každé bude svítit jiným směrem a oslňovat protijedoucí řidiče nebo budou ve světlometech špatně zvolené autožárovky. Pak toho na silnici před sebou skutečně moc neuvidíme. A to nemluvě o tom, když bude svítit pouhé jedno světlo. Je sice pravdou, že možná se zareaguje něco jedoucího, ale koho na dálku ve tmě napadne, že to bude zrovna auto, tohle spíš vypadá na motorku.

světlomat

Žárovka má svůj jasně daný úkol

Do předních světlometů patří různé druhy autožárovek. V uživatelské příručce se vždy nalezne správný typ patice a označení. Například žárovka H7 je pro použití do předních světlometů a má na starosti potkávací, dálková a mlhová světla. Existuje mnoho výrobců, kteří uvádí tento světelný zdroj na trh, ale ne všechny jsou homologované a také neodpovídající svojí kvalitou. Sice se dají pořídit za menší nákupní cenu, ale na druhou stranu, kolik jich budeme potřebovat, když budou neustále praskat. Zřejmě tohle již stojí za úvahu, aby naše nákupy nebyly pak dražší, než zakoupení kvalitního produktu, který je na trhu ověřený. Ne na všem se dá ušetřit.

audi

Co dříve bývalo jednoduché, dnes není

Především se jedná o výměnu autožárovky. Dříve nebyl problém si ji vyměnit prakticky kdekoliv, když náhodou odešla do věčných lovišť. Dnes se k ní dostat, je pomalu nadlidský úkol a mnohdy dojde i na lékárničku. Výrobci totiž nenechali moc prostoru, abychom se tam vůbec s rukou dostali, poté bude vítězit menší ruka, která se protáhne do zúžených prostorů, ačkoliv i ona může přijít k újmě nějakou odřeninou nebo škrábnutím. Samozřejmě by byla pohodlnější cesta, odšroubovat nárazník a demontovat z vozu světlomet, otázkou, zdali je to nejlepší volba. To zřejmě bude jeden z důvodů, že dnes není nutné s sebou vozit náhradní žárovky, když si je nedokážeme prakticky vyměnit. To ale rozhodně servisním střediskům vadit nebude.

4.5/5 - (2 votes)