Inteligentní robotický vysavač se uplatní snad v každé domácnosti. Ušetří spoustu energie a času a mezitím co on vysává, my si můžeme najít jinou aktivitu nebo nedělat nic a odpočinout si. To je časová úspora i v případě argumentu, že robotickému vysavači trvá úklid o něco déle, než když vezmeme do ruky vysavač klasický. Když přemýšlíme o jeho pořízení, je třeba klást důraz na přístupnost a velikost uklízené plochy.
boxer na koberečku
Od toho se následně odvíjí cena robotického vysavače. Takže pokud máme prostor, který bude přístroj uklízet, větší, tak jeho výbava bude za vyšší cenu. Pořídit se dají základní modely zhruba do 5 tisíc korun, jsou proslulé svojí jednoduchou obsluhou s jedním tlačítkem a po nabití baterie nakonec i uklidí. Za vyšší kvalitu, ovšem stále ještě bez inteligentní navigace, si zaplatíme v rozmezí od 5 tisíc korun na dvojnásobek, tedy 10 tisíc. Uklidí spolehlivěji a důkladněji než předchozí levná kategorie. Moderní vysavače s umělou inteligencí už stojí více než deset tisíc korun, mají bohatou výbavu a více schopností. Zdá se, že úklid pro ně znamená vše.
Přestože máme málo členitý prostor, stačí zvolit robotický vysavač z nějaké vybrané nižší kategorie. Základní přístroje se nabíjejí přes trafo, takže dojde-li jim baterie, dojedou si na základnu. Připojit je už musíme sami. Jsou sice malé a s menším zásobníkem, ale většinou prostor do 45 metrů čtverečních snadno zvládnou. Pro vyšší třídu už nejsou překážkou ani rohy, nábytek nebo dokonce prahy. Na trhu jsou dokonce i modely s infračervenými senzory zabraňujícími pádům ze schodů. Je možné tak použít robotický vysavač například i na chodbě patrového domu.
ovládání vysavače
Ty nejdokonalejší a nejnovější vysavače zvládnou uklidit celý byt, nejenom jednu místnost. Rozeznají překážky, rohy, schody, dokonce i záclony a závěsy. Jsou naprogramovány tak, aby si rozložili čas úklidu a trasu. Dají se k nim dokoupit různé doplňky, jako například dálkové ovládání nebo mop. Složitější přístroje už zvládnou komunikovat česky, mají připojení k internetu nebo propojení s aplikací v chytrém telefonu. Je tedy možné, že zatímco sedíte v práci, doma už se uklízí. A je úplně jedno, zda je robotický vysavač levný nebo drahý, oválný nebo hranatý. Vždy záleží na vkusu majitele a množství požadavků od přístroje.